Sanal Asistan Hizmet kapsamı nedir?

1-Sanal Asistan Hizmet kapsamı nedir?

Sanal Asistan hizmet kapsamı, uzaktan erişimle yapılacak ve ihtiyacınız olan bütün hizmetleri içermekte ve kapsam olarak herhangi bir sınırlaması bulunmamaktadır.

2-Sanal Asistan ile nasıl irtibata geçerim?

Sanal Asistan hizmetini satın aldıktan sonra, BackOfis size özel sanal asistan atayacak ve Sanal Asistanınızın e-posta ve direkt iletişim bilgilerini sizinle paylaşacaktır. Seçtiğiniz paketin süre ve hizmet kapsamı içinde söz konusu asistandan gerekli desteği profesyonelce almaya başlıyor olacaksınız.

3-Sanal Asistan hizmeti ile ilgileniyorum ama BackOfis standart hizmet paketleri tam ihtiyacımı karşılamıyor?

BackOfis olarak, standart hizmet paketlerimize ek olarak sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak şekilde size özel bir paket memnuniyetle oluşturabiliriz, lütfen bizimle irtibata geçiniz.

4-Seçtiğim Sanal Asistan paketinin hizmet süresini aşar isem ne olacak?

Sanal Asistan paketleri aylık olarak ücretlendirilmektedir. Takip eden ay için bir üst pakete memnuniyetle geçebilirsiniz.

5-Seçtiğim Sanal Asistan paketinin hizmet süresini kullanamazsam ne olacak?

Müşterilerimizin seçtikleri Sanal Asistan paketlerine göre Sanal Asistan kadrolarımızı organize ettiğimizden dolayı, kullanılmayan hizmet süreleri ötelenememekte, fakat takip eden ayda pakt seviyenizi bir alt pakete geçirebilirsiniz.